Sr no. Department Teacher name Qualification
principal Dr. Surinder singh sangha M.Sc.(Botany),M.ED,PH.D(EDU.)
1. Political Science Dr.mrs Satinder Kaur (H.O.D) M.A,M.Phil.,P.HD,B.ED,UGC-NET.,M.A (Punjabi)
2. Economics Ms. Indra Pahuja (H.O.D) M.A,M.Phil.
3. History Dr.Ms. Minal Krishna
Ms. Kuldeep Kaur
M.A,UGC-NET,PH.D
M.A,B.E
4. Punjabi Ms.Harpreet Kaur
Ms.Jagjeet Kaur
Ms.Veerpal Kaur
Ms.Navdeep Kaur
M.A,M.Phil.,UGC-NET
M.A,B.ED,PGDCA,UGC-NET,M.A (ECONOMICS).
M.A,B.ED,UGC-NET
M.A,M.PHIL.,M.A (Sociology)
5. English Ms.Raman sidhu (H.O.D)
Ms.Arshpreet Kaur
Ms.Poshita Jain
M.A,M.PHIL,UGC-SLET
Diploma in French Language Studies,M.A (English),UGC-NET.
M.A,B.ED
6. Home Science Ms.Amandeep Kaur M.sc.(Food And Nutrition),PGDCE,UGC-NET
7. Music Dr.Renna Sharma
Mr.Dimple Kumar
M.A Music(Instrument,Vocal),PH.D (Instrument)
Tabla Instructor 10+2, Sangeet Vishard
8. Physical Education Ms.Amandeep Kaur B.ED,M.P.ED.
9. Computer Science Ms.Divya Jindal (H.O.D)
Ms.Navinderdeep Kuar
M.sc(IT), MCA
M.tech,CSE
10. Mathmatics Ms.Nirmla (H.O.D)
Gurvir Kaur
M.Sc.(Hons.),JRF UGC-NET
M.Sc.
11. Hindi Ms.Babandeep Kuar M.A,M.ED.
12. Education Mr.Surinder Singh Sangha M.Sc.(Botany),M.ED,PH.D(EDU.)
13. Fine Arts Ms.Gurpreet Kaur M.A(Arts History and Visual Arts)
14. Sociology Ms.Jaspinder Kaur M.A(Sociology),UGC-NET
15. Bio-Tech Ms.Poonam Bansal (H.O.D)
Ms.Pushpinder Kaur Dhillon
Ms.Rimpy(Lab. Attendent)
M.Sc.(Bio-Tech),SLET,UGC-NET
M.Sc.(Bio-Tech) Diploma in Forensic Sci. and Criminology
ANM
16. Physics Ms.Shikha (H.O.D)
Ms.Sherry
M.Sc, M.Tech(IITD),B.ED,CSIR-NET,GATE
M.Sc.
17. Chemistry Ms.Veenu Chugh (H.O.D)
Ms.Shweta
Ms.Pretty
M.Sc.(Bio-Tech),SLET,UGC-NET
M.Sc.(Organic Chemistry),B.ED
M.sc(Chemistry)
18. Fashion Designing Ms.Reetika Garg
Ms.Gurjot Kaur
Ms.Rekha
M.Sc.(Fashion Designing and Technology)
M.Sc.(Fashion Designing and Technology)
M.Sc.(Fashion Designing and Technology)
19. Commerce Ms.Sonam
Ms.Amaninder Kaur Dheendhsa
Ms.Zenia Garg
M.Com.,UGC-NET
M.Com.,MBA, Diploma in HRD (KwantlenUni. Canada), UGC-NET (Commerce and Management)
M.Com, UGC-Net
20. Cosmetology Ms.Mamta M.A. (Hindi), PGDCA, Diploma in Cosmetology.
21. Library Ms.Charanjeet Kaur (Lib. Attendant)
Ms.Sukhjeet Kaur (Lib. Attendant)
Ms.Sangeet Rani(Lib. Attendant)
M.Lib. & Inf.Sci., M.A.(Pbi.), B.Ed.
B.A., Diploma in Library Science
M.Lib. & Inf.Sci., Certificate Course inComp.fundamentals, Advance Diploma in Comp. Application
22. Office Staff Mr.Mahesh Kumar Bansal (Supdt.)
Ms.Fahamida Bano (Asstt. Supt.)
Ms.Amarjeet Kaur(Clerk)
Mr.Rajneesh Kumar(Clerk)
M.Com.

M.A
D.lib,B.A
M.Com.
23. Receptionist Ms.Santosh Kumari
24. Shooting Coach Mr. Ram Lal International Gold Medalist